Recenzja: „Mózg rządzi”

mozg-rzadzi-twoj-niezastapiony-narzad-b-iext52177949Jeżeli kiedykolwiek zastanawiałeś/łaś się czy jest książka, która z jednej strony rzetelnie wprowadzi w tematykę dotyczącą mózgu, zapozna ze szczególnie ważnymi terminami i zaszczepi podstawowe intuicje dotyczące jego funkcjonowania, a jednocześnie zapewni przyjemność z lektury, to odpowiedź brzmi: tak. „Mózg rządzi” Kaji Nordengen, która niedawno ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy.

Myślę, że na rynku książek poświęconych mózgowi i neurosciences istniała pewna luka. Publikacje autentycznie ciekawe raczej koncentrowały się na eksplorowaniu konkretnych obszarów z dziedziny „mózg a…” (polityka, religia, edukacja). Publikacje mało ciekawe natomiast chociaż wprowadzały do tematyki neuronaukowej, to robiły to w sposób żenująco płytki lub nawet dezinformowały czytelników posługując się wyłącznie uproszczonymi wyjaśnieniami.

Wyobraźmy sobie, że chcielibyśmy komuś podarować książkę, która wprowadziłaby go do tematyki, ale jednocześnie nie znudziła. Ten warunek książka Kaji Nordengen z naddatkiem spełnia. Ją się po prostu świetnie czyta, wręcz jednym tchem. Sądzę, że każdy kto kiedykolwiek chodził na wykłady ze „wstępów do”, wie że często dobre wprowadzenie jest kluczem do osiągnięcia sukcesu. Obudzenie ciekawości w drugim człowieku to przecież pierwszy krok aby sprawić, by samodzielnie poszukiwał wiedzy.

Książka podzielona jest na kilkanaście rozdziałów, pierwszy z nich wprowadza w ewolucję mózgu, zapoznaje czytelnika z poszczególnymi jego obszarami, architekturą i wskazuje na mechanizmy rozwoju w toku życia. Następne są już poświęcone konkretnym tematom. Jak działa pamięć? Jak orientujemy się gdzie akurat się znajdujemy? Jakie czynniki wpływają na wykształcenie się określonego poziomu inteligencji? Jaką rolę mózg odkrywa przy uzależnieniach?

Odpowiadając na te, i wiele innych pytań, Autorka stosuje bardzo plastyczny język, odwołuje się do historii z własnego życia, popkultury, aby wiedzę o mózgu, którą przekazuje, momentalnie dołączyć do zasobów, jakimi już dysponuje czytelnik. Zresztą sam układ książki odwołuje się przede wszystkim do tematów, które do większości z nas docierają. Lęk, depresja, pamięć i uczenie się, twórczość, osobowość, nałogi, inteligencja – często gdy czytamy na ten temat, w prasie popularnej ktoś rzuci o roli „prawej półkuli” czy „korze przedczołowej”, ale dopiero solidne rozeznanie może nam zapewnić zrozumienie, czy mamy tu do czynienia z prawidłowym i ważnym odniesieniem, czy też z zabiegiem retorycznym polegającym na fakcie że przez odwołanie do neuro- zdanie brzmi mądrzej.

To nie jest książka-kompedium czy studium analityczne. To po prostu świetne, wielowątkowe wprowadzenie, które ma za zadanie zainteresować tematyką i zachęcić do poszerzania jej. Dlatego też nie zawiera ona wielu przypisów, nie rozdrabnia się na bardzo szczegółowe analizy, natomiast przystępnym językiem przedstawia obowiązujące dziś konkluzje. Jeśli chodzi o literaturę, Autorka zamieszczenie na końcu listę publikacji, dotyczących konkretnych tematów, z których korzystała. Ponieważ są to jednak wyłącznie publikacje w czasopismach naukowych, być może dobrym pomysłem byłoby uzupełnienie tej listy o książki bardziej popularnonaukowe, rozwijające poszczególne wątki. Tak czy inaczej, książkę z pełnym przekonaniem polecam osobom, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z wiedzą o mózgu oraz zachęcić do tego innych.

One comment

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s